Büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine adlı şiirini ezberleyen Akçakale’deki 72 öğrenciye ödüllerinin verilmesi için tören düzenlendi.
 
Düzenlenen törene de Şanlıurfa Valisi Sayın Güngör Azim Tuna, Akçakale Kaymakamı Sayın Selçuk Yosunkaya, Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, İlçe Emniyet Müdürü Şaheser Alaca, İlçe Jandarma Komutanı Onur Çark, Milli Eğitim Müdür Halil Tekyıldız, okul idarecileri ve öğrenciler katıldı.
 
Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna’nın önerisiyle il genelindeki okullarda okuyan öğrencilerden, Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine adlı şiirini ezberleyenler çeyrek altınla ödüllendirilmeye devam ediyor.
 
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü münasebetiyle, Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine adlı şiirini ezberleyen öğrencileri Şanlıurfa Valisi Sayın Güngör Azim Tuna ve Akçakale Kaymakamı Sayın Selçuk Yosunkaya tarafından, öğrencileri çeyrek altın ile ödüllendirdiler.
 
Çanakkale Şehitlerine şiirini ezberleyen öğrencilere altın ödüllerinin dağıtımı için Akçakale’de gerçekleştirilen törende konuşan Akçakale Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, “Çanakkale destanının toplumumuz açısından önemini birkaç noktadan ele almak mümkündür ama özellikle ben şu konuya değinmek istiyorum. Son zamanlarda daha çok bir araya gelmemiz, birlik ve beraberliğimizin her zamankinden daha fazla olması gereken günler yaşıyoruz. Çanakkale’ye baktığımız zaman toplumumuzun birliğini, beraberliğini inanmışlığını orada görmekteyiz. Ülkemizin her tarafından gelmiş memleket evlatları orada yatıyor. Çanakkale destanının toplumumuz açısından önemi bu birlik ve beraberlik açısından çok büyüktür. İnşallah bu şiir vesilesiyle öğrencilerimiz oradaki asıl düşüncelere erişecek, oradaki ruhu hayatları boyunca yaşayacaklardır. Sayın Valimize bu projeyi desteklediği için şükranlarımı sunuyor, öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.
 
Akçakale’deki törende konuşan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, başka şehirlerde de benzer etkinlikler düzenlediklerini ancak Şanlıurfa’da öğrencilerin ezber yeteneğinin ve katılım sayısının oldukça yüksek olduğuna şahit olduklarını belirterek, “Öğrencilerimiz oldukça uzun ve eski Türkçe kelimelerden oluşan bir şiiri ezberlediler. Hafızalarına hayran olmamız lazım. Demek ki bu genç beyinler istendiğinde çok daha fazlasını yapabilirler. O yüzden şimdiden onlara hayatta lazım olacak bilgileri vermemiz gerekiyor ki onlar da hafızalarına yerleştirsinler. İnşallah ileride Çanakkale şehitlerine layık birer evlat, bu ülkeyi ileriye götürecek birer vatandaş olsunlar. Dostlukları, kardeşlikleri, birlik ve beraberlikleri daim olsun. Bu yaptığımız çalışma, geleceğimiz olan çocuklarımıza bir yatırımdır. Çanakkale’yi anlamaları açısından bir basamaktır. Çünkü bunun devamında geçmişimizi, tarihimizi iyi bilmeleri, bağımsızlık uğrunda hangi bedelleri ödediğimizi ve bugünün dünyasını anlamaları, bunun için çok çalışmaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor” dedi.
 
Konuşmaların ardından ezberledikleri Çanakkale Şehitlerine şiirini okuyan öğrencilere altın ödülleri verildi.